Foto ovanifrån och högt upp på solelparken, utomhus. Blå himmel och grönt gräs i bakgrunden.

Första centrala solelparken i Norrtälje är invigd

Publicerat: 21 oktober 2024

Solelparken i Fågelsången som har cirka 2000 paneler är nu driftsatt och levererar lokalproducerad el till Norrtälje Energis elhandelskunder.

Bygget påbörjades i maj 2024 med hjälp av totalentreprenören Svea Solar som är de som har byggt upp Norrtäljes första centrala solelpark.

Tar vara på markytan

Marken som solelparken är byggd på är ett förorenat markområde utan andra lämpliga användningsområden. För att inte riskera att bidra till spridning ville vi i möjligaste mån undvika att gräva i jorden. Vi byggde därför med ovanpåliggande montagesystem och staket för att slippa gå ner genom markytan.

– Vi är glada för att ha haft Svea Solar som vår partner för det här projektet. Vi ser fram emot att göra Norrtälje mer långsiktigt hållbart genom att leverera mer förnybar energi till våra invånare, säger Tobias Dahlberg,
vd på Norrtälje Energi.

Frode och Tobias står med solelparken bakom sig, de ser in i kameran och ser nöjda ut. Utomhus med blå bakgrund och grönt gräs.
Frode, Svea Solar och Tobias Dahlberg, Norrtälje Energi.

Faunadepå

För att behålla trädridå mot omgivande friluftsområde har vi försökt spara så mycket träd som möjligt. De träd som tagits ner har använts för att anlägga en faunadepå söder om parken (fallna träd som sparas i syfte att erbjuda hem för insekter och andra mindre djur).

Miljöfrågorna står högt på agendan för oss då bland annat målsättningen är att bli en helt fossilbränslefri organisation senast 2030. Solelparken är en viktig plats för att gynna miljön och den biologiska mångfalden i Fågelsången.

– Det var ganska låg kvalitet på ängsmarken, men vi ska ändå försöka bibehålla värdet av den öppna gräsytan. Det ska vi göra genom att spara så mycket som möjligt att växtligheten till efter frösättning, så att ängsblommorna hinner sprida sina frön. I området finns nämligen en fjärilsart som heter bastardsvärmare som vi ska försöka att inte påverka, eller i bästa fall försöka påverka positivt, säger Tobias.

Fakta om solelparken

  • Nästan 2000 paneler
  • Solelparken har en installerad effekt (DC) på 1,3 MW
  • Maximal produktion ut på nät är 1 MW (AC)
  • Årlig förväntad produktion ca 1400 MWh.

Fler nyheter

En person med väst som tittar på en eltekniker som arbetar i varselkläder ute.

10 september 2025

Vi söker beredare

Vill du vara med och utveckla framtidens elnät i Roslagen? Just nu söker vi en beredare.

Barn med ved, bygger elkretsar och blommor med bin.

8 september 2025

Hållbarhetsdagarna 2025 är igång!

Idag startar årets Hållbarhetsdagar, vårt 1899-projekt för alla sjätteklassare i kommunen. För sjätte året i rad bjuder vi in till en dag som bara handlar om hållbarhet. Mellan 8 och 25 september får varje klass uppleva en heldag med kunskap, inspiration och framtidstro.

Laddar innehåll ...